W jakim celu wynaleziono GPS?

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/chelm/ najlepszej nawigacji

Zdaje się, że już od najdawniejszych czasów wszystkie nowinki techniczne, które oczywiście miały zastosowanie w tej sferze, były wykorzystywane przez wojsko. Nie chodzi tutaj wyłącznie o nowoczesną broń, ale również o różnego rodzaju akcesoria i przyrządy, które mogły dawać jakąkolwiek przewagę na polu bitwy czy też podczas transportu jednostek. Z pewnością, do tego grona należy zaliczyć system nawigacji satelitarnej.

Pierwowzór współczesnych GPS-ów został wynaleziony w czasach zimnej wojny w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście, stworzono go bezpośrednio na potrzeby amerykańskiego wojska. Był to dość specyficzny okres w historii, kiedy supermocarstwa rywalizowały ze sobą na wielu płaszczyznach, w tym również naukowej.

Oczywiście, badania naukowe sponsorowane przez rządy miały głównie na celu wypracowanie nowocześniejszych technologii dla wojska. Nawet jedno urządzenie mogło dać danej armii sporą przewagę nad przeciwnikiem. Nawigacja satelitarna z pewnością wpisywała się również i w tę kategorię.

Jednostki wojskowe podczas prowadzenia działań wojennych mogły dzięki GPS-om znacznie usprawnić swoją logistykę, a także lepiej monitorować położenie wroga. Na przykład bombardowania mogły być dużo skuteczniejsze, jeśli pozycje przeciwnika można było określić z dokładnością do kilku metrów.

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2020 Nawigacja w armii. Wszystkie prawa zastrzeżone.