Owoce przemysłu zbrojeniowego

l g https://traffic.naviexpert.pl/remonty/pulawy/

Z pewnością, każdy rozsądnie myślący człowiek zgodzi się z tym, że wyścig zbrojeń pomiędzy państwami jest negatywnym zjawiskiem, które może zagrozić pokojowi na świecie. Co ciekawe, są jednak również pozytywne aspekty takiego stanu rzeczy.

Praktycznie od zawsze prace nad udoskonaleniem siły militarnej państw napędzały postęp technologiczny. Najlepszy przykład takiej sytuacji mieliśmy w okresie zimnej wojny, czyli od 1945 do 1991 roku, kiedy to na tej płaszczyźnie rywalizowały ze sobą przede wszystkim Stany Zjednoczone oraz Związek Radziecki.

Dobrym przykładem urządzenia, które zostało stworzone przez inżynierów pracujących dla armii, a obecnie jest w powszechnym użyciu, jest system nawigacji satelitarnej. Współcześnie tego typu urządzenia każdy z nas może zainstalować sobie na telefonie komórkowym, jednak pierwotnie tylko wojsko i ewentualnie inne służby mundurowe miały dostęp do takiej technologii.

Oczywiście, dawało im to wiele podczas prowadzenia działań wojennych. Jednostki dobrze znające położenie wroga oraz swoje własne mogły zdecydowanie skuteczniej walczyć i przemieszczać się z miejsca na miejsce. GPS-y były i oczywiście nadal są przydatne zarówno na lądzie, jak i w powietrzu oraz na wodzie.
Z pewnością, nawigacja satelitarna i tak zostałaby wynaleziona, nawet bez wsparcia przemysłu wojskowego, jednak zapewne zajęłoby to ludzkości więcej czasu.

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2020 Nawigacja w armii. Wszystkie prawa zastrzeżone.