Historia nawigacji satelitarnej

po meczu widziałem reklamę bz wbk w której Pele pozdrawiał przyjaciół z Polski http://traffic.naviexpert.pl/

Każda armia dąży do tego, żeby dysponować jak najlepszym sprzętem. Nie chodzi tutaj wyłącznie o broń, ale również o różnego rodzaju urządzenia poprawiające jej sprawność oraz funkcjonowanie.

W laboratoriach wojskowych pracują wybitni specjaliści, którzy na zlecenie rządów starają się wypracowywać coraz doskonalszy sprzęt. Apogeum rozwoju przemysłu wojskowego miało miejsce chyba w okresie zimnej wojny, kiedy to powstało nie tylko wiele nowych rodzajów broni, ale również urządzeń, które z powodzeniem można wykorzystywać także do celów cywilnych.

Dobrym przykładem urządzenia nie będącego bronią, ale stworzonego na potrzeby wojska, jest system nawigacji satelitarnej. Powstało ono właśnie w okresie zimnej wojny w Stanach Zjednoczonych, które były, obok Związku Radzieckiego, jednym z dwóch najpotężniejszych mocarstw na świecie.

Jakiego rodzaju przewagi dawały wówczas Amerykanom GPS-y? Z pewnością mogli oni zdecydowanie bardziej precyzyjniej namierzać cele, co miało spore znaczenie w przypadku nalotów bombowych oraz ostrzałów artyleryjskich. Poza tym, dzięki nawigacji satelitarnej jednostki, zarówno wodne, jak i lądowe, mogły sprawniej przemieszczać się w terenie.

Oczywiście, z czasem monopol Stanów Zjednoczonych został w tej kwestii przełamany, a potem GPS-y zaczęły być wykorzystywane również do celów cywilnych. W dzisiejszych czasach są to bardzo popularne urządzenia, z których korzystać mogą dosłownie wszyscy mieszkańcy naszej planety, jeśli tylko stać ich na nie.

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2020 Nawigacja w armii. Wszystkie prawa zastrzeżone.